„W CIELE ZAPISANA JEST NASZA PRZESZŁOŚĆ” – ROZMOWA Z DOROTĄ HOŁÓWKĄ
wywiad dla portalu MOJA PSYCHOLOGIA
„Leczenie jest przywracaniem do równowagi zaburzonych żywiołów… w żywym ludzkim ciele.” – ta myśl sformulowana wiele lat temu przez Leonarda da Vinci zyskuje na sile w ostatnich latach. Badania oparte na neuroobrazowaniu potwierdzają jak silny wpływ na naszą pschikę ma nasze ciało i vice versa. W środowisku lekarzy, psychologów, terapeutów, naukowców coraz żywsze jest przekonanie, że traktowanie ciała w oderwaniu od zjawisk psychicznych organicza nasz potencjał i możliwość zrozumienia natury ludzkich doświadczeń.
Dorota Hołówka, Prezez Stowarzyszenia Nowa Psychologia, wyszła naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu na wiedzę z zakresu metod pracy z ciałem inicjując wyjątkowe wydarzenie – „Międzynarodową Konferencję Pracy z Ciałem”, która odbędzie się 25-27.05 .2019 w Krakowie. Postanowiliśmy dowiedzieć się więcej na ten temat.
Moja Psychologia: Do kogo skierowana jest Konferencja Pracy z Ciałem?
Dorota Hołówka: Do terapeutów, psychoterapeutów, lekarzy, pielęgniarek oraz osób, które zainteresowane są włączeniem do swojej pracy elementów zawierających kontakt z ciałem i emocjami. Praca terapeutyczna, która łączy świadomość ze zmianami w ciele daje spektakularne efekty, dlatego coraz więcej osób zainteresowanych jest metodami psychoterapeutycznymi, które nie tylko skupiają się na przekonaniach, umyśle i świadomości, ale również ciele.
W latach 60 XX wieku profesor E. Gendlin rozpoczął badania nad zagadnieniem dlaczego jednym psychoterapia pomaga, a innym nie? Okazało się, że klienci, których terapia powiodła się mieli świadomość odczuć w ciele i skupiali się na nich w trakcie sesji.
MP: Co nasze ciało może nam o nas powiedzieć, że jest to tak istotne, aby się w nie “wsłuchiwać”?
D.H.: Ciało mówi do nas poprzez: napięcie mięśni szkieletowych – karku, pleców, twarzy, rąk, a także oddech, specyficzne wrażenia takie jak ściskania, pieczenie, rozpalenie, zmrożenie, poczucie ciężaru lub lekkości, bóle jakiejś części ciała. gestykulację, mimikę, nieświadome odruchy.
Ja osobiście jestem bardzo ostrożna w generalizowaniu, który sygnał co oznacza. W profesjonalnej terapii korzysta się oczywiście z wiedzy, ale przede wszystkim podąża za klientem, ufając, że odpowiedź pojawi się w procesie. Kiedy zakładamy, że ból brzucha oznacza za dużo negatywnych emocji w życiu, a zaciśnięte dłonie niewyrażoną złość łatwo możemy minąć się z prawdą. Dlatego techniki pracy, które przedstawimy podczas konferencji raczej pokazują jak zauważać ważne sygnały i podążać za nimi.
MP: Czy podczas Konferencji będzie można doświadczać omawianych metod?
D.H.: Oczywiście. Konferencja ma charakter wykładowo – warsztatowy, tzn. do każdej metody, będzie krótka teoretyczna prezentacja, zapoznanie z jej historią, założeniami i podstawowymi pojęciami, a następnie ćwiczenia podstawowe, które pokażą nam działanie omawianej metody.
MP: Do jakich celów i przez kogo mogą być wykorzystywane techniki pracy z ciałem?
D.H.: W każdej z tych technik znajdzie się wiedza dla zwykłego laika. Jednak korzystanie w profesjonalny sposób z omawianych metod polecamy psychologom, terapeutom, lekarzom, masażystom, a także sportowcom. Wiedza ta może okazać się bardzo cenna dla pielęgniarek, oraz osób, które pracują w obrębie sytuacji kryzysowych i traum.
MP: Czy osoba, która nie jest związana z psychoterapią i pracą z ciałem, również może przyjść na Konferencję?
D.H.: Jak najbardziej. Konferencja ma charakter otwarty i będzie wspaniałym przeglądem skutecznych oraz sprawdzonych metod terapeutycznych. Osoby, które chcą rozwijać się, ale same nie wiedzą w jakim kierunku będą mogły doświadczyć wielu nurtów i wybrać metodę, która wydaje im się najbliższa.
MP: Kogo będziemy mogli usłyszeć na Konferencji?
D.H.: Konferencje otwiera Marienne Bentzen, na co dzień pracująca z Peterem Levine, twórcą metody Somatic Experiencing
Łącznie wystąpi około 13 prelegentów z Polski i zagranicy, przyjadą doświadczeni psychoterapeuci z Afryki, Niemiec, Holandii.
Większość technik znacząco różni się od siebie, niektóre uzupełniają się. Ta różnorodność metod jest niezwykle fascynująca i pokazuje mnogość podejść, z których każda ma na celu przywrócenie równowagi i naturalnego balansu w życiu klienta.
MP: Dlaczego kontakt z ciałem jest taki ważny?
D.H.: Brak kontaktu z ciałem i sygnałami płynącymi z odczuć w ciele powoduje między innymi takie problemy jak nieumiejętność wyrażania uczuć, trudności w relacjach z innymi, przejadanie się, kłopoty ze snem, poczucie pustki czy wyczerpania.
To właśnie poprzez ciało istniejemy i możemy działać w otaczającej nas rzeczywistości. To, jak ‚używamy’ naszego ciała wskazuje na to, na ile jesteśmy w nim obecni i jak odnajdujemy się w świecie, w relacjach z ludźmi. Im więcej w nim energii i im żywsze jest ciało, tym większa jest nasza obecność w świecie.
MP: Jak to jest możliwe, że poprzez pracę z ciałem można docierać do emocji?
D.H.: Często nie zdajemy sobie sprawy z połączenia emocji i psychiki z naszą fizycznością. W ciele zapisana jest nasza przeszłość, dlatego techniki terapii pracy z ciałem są tak przygotowane, aby poruszyć historię istotną dla uwolnienia tłumionych przez wiele lat emocji.
Większość ludzi z lęku przed doświadczeniem bólu próbuje powstrzymać odczuwanie nieprzyjemnych emocji, w ten sposób nieprzeżyte zostają w ciele czekając na moment kiedy będziemy gotowi doświadczyć ich ponownie. Każdy nurt, który będziemy przedstawiać na konferencji dba o to, aby ten proces nie przebiegał zbyt intensywnie.
Jak będziemy mogli przekonać się sposobów, które prowadzą do obudzenie emocji w ciele jest wiele: świadomy ruch, spontaniczny taniec, oddech, przekierowanie świadomości do odczuć w ciele, odczytywanie informacji z napięcia mięśniowego i wiele innych, o których będziemy mówić podczas tego wydarzenia
MP: Czyli widzimy się 25 maja w Centrum Manggha w Krakowie?
Będzie nam bardzo miło spotkać się z Państwem.
MP: Dziękujemy za rozmowę.
http://konferencjapracyzcialem.pl/o-konferencji/
Zdjęcia z poprzednich edycji Konferencji: